Gallaher · Bagby · Hemley · Hall · Ellis · Savage · Brumsted · Johnston · Sinclair · Carlin · High · Taff · Harriss ·

Return to Home Page

LCDR Robert L. Miller


LCDR Robert L. Miller
May 1964 - Jul 1966




Robert L. Miller graduated from the United States Naval Academy in June 1951. His first tour of duty was with the destroyer USS Wiltsie (DD-716) where he served through 1953. In January 1954, he reported to Submarine School at New London, Connecticut.

Following graduation, he served for two years aboard the USS Trumpetfish (SS-425), and then was ordered to the commissioning crew of the USS Darter (SS-576) where he served as Torpedo Officer and Engineer Officer. On shore duty from 1958-1960, he joined the Special Projects Staff of Admiral W. F. Raborn, USN, which developed the Polaris Weapons Systems. In 1961, he was a member of the commissioning crew of the Polaris Submarine USS John Marshall (SSBN -611), serving as Navigator throughout two Polaris Patrols. LCDR Miller assumed command of the USS Bang (SS-385) in May 1964, a unit of Submarine Division 101 and Submarine Squadron TEN with homeport at New London, Connecticut.